sobota, 16 czerwca 2018

Czy można kupić rower na firmę?

 O zaletach korzystania z roweru przy codziennych dojazdach do pracy, powiedziano już tyle, że nie ma potrzeby się powtarzać. Teraz trzeba już tylko zorganizować odpowiedni sprzęt. Właśnie w tym momencie do głowy przychodzi tytułowe pytanie, dlatego dziś zajmiemy się tym zagadnieniem.


Na początku postawmy sprawę jasno. Tak, można wziąć rower na firmę. Tylko nie obejdzie się bez ale. Znaczy to tyle, że trzeba spełnić odpowiednie warunki, dzięki którym taki zakup będzie nie tylko możliwy, ale również zgodny z prawem. Najpierw jednak podstawowe wątpliwości.

Czy zakup roweru na firmę wyklucza zakup samochodu?


rower na firmę
Rower w firmie może być idealnym uzupełnieniem już posiadanego samochodu. Wobec tego wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nimi. Zresztą dokonanie takiego wyboru w wielu przypadkach byłoby dość trudne. W końcu nierzadko zdarza się, że ktoś wykorzystuje samochód tylko w przypadku dalekich wyjazdów służbowych lub przy konieczności przewiezienia rzeczy trudnych w transporcie. Tymczasem na co dzień, dla tych kilku-kilkunastu kilometrów wybiera rower.

W związku z tym, jeśli znajdujesz się w podobnej, jak opisana, sytuacji, bez obaw możesz kupić na firmę oba środki transportu.

Jakie są warunki zakupu roweru na firmę?


Warunek, tak naprawdę, jest jeden – związek z twoją działalnością. Jeśli posiadanie roweru w jakiś sposób przyczyni się do tego, że uzyskasz przychód, lub wpłynie na zabezpieczenie źródeł twojego przychodu, to taki związek występuje. Pamiętaj jednak, że konieczne jest wykazanie zależności między rowerem i przychodami i ten obowiązek spoczywa w całości na tobie.

zakup roweru na firmę

Możliwość wrzucenia roweru w koszty


Zależnie od tego, czy rower na firmę przekracza granicę finansową dla środków trwałych, możesz go wrzucić w koszty, lub poddać amortyzacji. Druga opcja powinna być poprzedzona wpisem do EŚT. Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą (czyli twoje przychody nie przekraczają jakichś 5 milionów złotych – dokładnych informacji szukaj na stronie ministerstwa), a także w sytuacji, gdy dopiero rozpoczynasz prowadzenie działalności, możesz korzystać z jednorazowej amortyzacji de minimis. Rower należy do grup objętych tą możliwością, ponieważ znajduje się w siódmej grupie Klasyfikacji Środków Trwałych.

Warto przy tym pamiętać, że zakup roweru na firmę i późniejsze skorzystanie z amortyzacji de minimis, musi być zgłoszone odpowiedniemu urzędowi wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. To pozwoli na uzyskanie zaświadczenia o skorzystaniu z pomocy de minimis i pozwoli uniknąć ewentualnych trudności przy rozliczeniach.

Rower na firmę to doskonały sposób na codzienny przyjazd do pracy w świetnym humorze i z ominięciem korków. Jeśli do tej pory nie podejmowałeś takiej decyzji z obawy o przeszkody związane z formalnościami, teraz możesz spokojnie wybierać swój idealny jednoślad.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz