poniedziałek, 9 maja 2016

Rowery elektryczne podbijają świat!

rowery elektryczne
Rowery elektryczne stają się coraz chętniej kupowanymi pojazdami – trend ten widoczny jest w całej Europie,  tym oczywiście także w Polsce. Ich popularność nie może dziwić, ponieważ stanowią świetną alternatywę dla zwykłych jednośladów oraz skuterów – zapełniają lukę pomiędzy tymi dwoma rodzajami pojazdów.


Rowery elektryczne – co trzeba wiedzieć przed kupnem?


Zanim zdecydujemy się na zakup jednośladu z silnikiem elektrycznym, zapoznajmy się z kluczowymi informacjami na jego temat. Rowery elektryczne, tak jak ich zwykłe odpowiedniki, posiadają oczywiście elementy takie jak ramy, pedały czy łańcuch. Oprócz tego wyposażone są w trzy dodatkowe elementy: elektryczny silnik, baterię oraz kontroler sterujący pracą silnika.

Na samym początku należy zaznaczyć, że rowery elektryczne nie poruszają się jedynie dzięki pracy silnika elektrycznego. Do ich poruszania potrzebna jest także praca naszych mięśni, ponieważ jednostka napędowa jedynie wspomaga nas przy pedałowaniu. Otrzymywane z silnika wsparcie bardzo ułatwia pedałowanie – jest ono dzięki temu dużo łatwiejsze. Według polskiego prawa rowery elektryczny mogą być wyposażone w elektryczną jednostką napędową o mocy nie większej niż 250W. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że oferowane przez silnik wsparcie sprawia, że pedałowanie staję się o około 50% łatwiejsze. To spore ułatwienie, szczególności na trasach o sporym nachyleniu.

Rowery elektryczne wyposażone są w akumulatory o różnej pojemności. Te najlepsze pozwalają na przejechanie odległości nawet ponad 100 kilometrów – z kolei te najprostsze jedynie około 30 kilometrów. Zasięg pojazdu zależy także od wagi użytkownika oraz ukształtowania tereny po którym się poruszamy. Baterie montowane w rowerach możemy wyjąć i szybko ładować w domu. Czas ładowania wynosi w zależności od modelu od około dwóch do dziesięciu godzin. Silniki elektryczne montowane są najczęściej w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest piasta koła. Z kolei drugim – mechanizm korbowy. Także bateria może znajdować się w kilku miejscach. Najczęściej jest ona montowana na bagażniku, wewnątrz ramy lub w jej środkowej części.

Jeszcze kilka lat temu rowery elektryczne były w Polsce używane głównie przez ludzi starszych. Od jakiegoś czasu ich zalety dostrzegają także młodzi. Jednoślad tego typu zapewnia szybki i komfortowy sposób podróżowania po mieście. Co ciekawe, producenci oferują także rowery górskie wyposażone w ten typ dodatkowego napędu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz