środa, 7 stycznia 2015

Rowery MTB na górskich szlakach


rowery górskie

Są to ciągle jedne z najchętniej kupowanych rowerów. MTB (od mountain bike) to inaczej rower górski - do jazdy w terenie, po błocie i nieutwardzonych drogach. Jeśli szukasz jednośladu do zadań specjalnych, oto opcja dla Ciebie. Jak dzielą się rowery górskie i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?
Do wyboru mamy tradycyjne rowery MTB na kołach o średnicy 26 cali oraz tak zwane rowery 29er, na kołach 29 cali. Duże koła to większa powierzchnia styku opony z podłożem. Zyskujemy dzięki temu lepszą stabilność i łatwiej jest pokonywać przeszkody leśnego podłoża czy dziury w jezdni. Większe koła ułatwiają także jazdę pod górę oraz utrzymywanie wysokiej prędkości.

Łatwiej dostępne i tańsze są jednak części do rowerów górskich na mniejszych kołach i te są w naszym kraju ciągle znacznie bardziej popularne. Nic dziwnego, bowiem są też bardziej poręczne i lżejsze, a przy tym również nienagannie radzą sobie w terenie.

Rowery MTB to bowiem przede wszystkim grube opony z bieżnikiem umożliwiającym jazdę po błocie, piachu i we wszelkim trudnym terenie. Dzięki nim nie zakopiemy się w miękkim podłożu, trudniej też o poślizgi.

Na asfalcie poznamy takie ogumienie po głośnym dźwięku, które wydaje podczas jazdy. Klocki bieżnika stawiają większy opór, przez co na utwardzonej nawierzchni trudniej będzie przyspieszać i jazda będzie wymagała wkładania większego wysiłku.

Rowery górskie to zatem, jak sama nazwa wskazuje, jednoślady głównie dla tych, którzy naprawdę lubią trudniejsze warunki i jazdę terenową. Tendencja do kupowania ich do jazdy po mieście jest jedynie wynikiem mody i nie powinniśmy mylić "górali" z rowerami uniwersalnymi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz