środa, 17 grudnia 2014

Rowery szosowe - zalety i wady


rowery szosowe

Rower szosowy to propozycja dla amatorów szybkiej jazdy - ale nie tylko. Dobrze nadaje się do jazdy po asfalcie. Czym dokładnie się charakteryzuje i kiedy warto go kupić - o tym w dzisiejszym wpisie.
Rowery szosowe, czyli tak zwane kolarzówki, to najbardziej aerodynamiczne spośród jednośladów. Nadają się dla każdego, komu zależy na osiąganiu dużych prędkości i dla każdego, kto lubi czuć pęd wiatru na twarzy. Jeździmy na nich w pochylonej sylwetce, dzięki czemu powietrze stawia mniejszy opór. Łatwiej jest naciskać na pedały i możemy  to robić dużo mocniej oraz szybciej.

Rowery szosowe a opony


Opony w kolarzówkach są cienkie i niemal całkowicie gładkie. Klocki bieżnika nie powodują oporu i przyspieszanie jest bezwysiłkowe. Rowery szosowe przemykają po nieutwardzonej nawierzchni niemal bezgłośnie - w przeciwieństwie do jednośladów o bardziej agresywnym bieżniku opon.

Takie ogumienie nie sprawdzi się jednak kompletnie na nawierzchniach nieutwardzonych, w błocie i piachu. Dużo łatwiej zakopać się w grząskie podłoże, a co gorsza właściwości antypoślizgowe gładkich opon są dużo słabsze. Łatwiej wypaść z zakrętu czy przewrócić się podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

Nie są to zatem rowery ani do wycieczek terenowych, ani do jazdy rekreacyjnej po lesie. Wybierz kolarzówkę, jeśli dużo jeździsz po mieście lub lubisz wyścigi na asfalcie. To jednoślady, które sprawdzają się najlepiej na gładkiej, suchej, utwardzonej nawierzchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz