piątek, 19 września 2014

Buty rowerowe dla amatorów


buty rowerowe

Jeśli jeździsz wyłącznie rekreacyjnie, nie potrzebujesz profesjonalnych butów. Wybierając obuwie do jazdy na rowerze, powinieneś jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jakie buty założyć na rowerową wycieczkę, aby było wygodnie i żeby stopy za bardzo się nie zmęczyły?
Buty rowerowe SPD są przeznaczone dla amatorów szybkiej jazdy na długich trasach. Mocują stopę na pedale i umożliwiają dzięki temu osiąganie naprawdę dużych prędkości. Jeśli nie jeździsz na trasy powyżej 50 km, takie buty rowerowe nie będą Ci jednak potrzebne.

W sklepach dostępne są również inne buty rowerowe, które są dostosowane do bardziej uniwersalnych potrzeb. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w obuwie przeznaczone wyłącznie do jazdy na rowerze, możesz założyć zwykłe buty sportowe. Oto, jakimi cechami powinny się cechować, by było Ci w nich wygodnie podczas jazdy:

Po pierwsze powinny mieć twardą podeszwę. Będzie się ona mniej wyginać i dzięki temu stopy nie będą się męczyć. Wyginanie stopy poniżej poziomu pedału powoduje utratę energii generowanej przez pracę mięśni oraz grozi kontuzją.

Po drugie buty do jazdy na rowerze powinny odsłaniać kostkę. Wyższa cholewka zablokuje ruch nogi i naraża na otarcia.

Po trzecie buty powinny być dobrze dopasowane. Mają dobrze przylegać do nogi, by nie "latały" na stopie w zetknięciu z pedałem. Powinny pewnie trzymać się na stopie.

Lepiej wybierać obuwie na rzepy lub wciągane. Rozwiązujące się sznurówki mogą być nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne.

Na krótkie wycieczki po parku buty rowerowe nie będą Ci potrzebne. Zadbaj jednak o wybór właściwego obuwia sportowego, które przyda Ci się również w innych okolicznościach, a podczas jazdy na rowerze sprawi, że będzie Ci wygodniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz